X

شرح عمل

عمل پروبینگ یك روش جراحی است که حدوداً 10 دقیقه طول می‌کشد و یك پروب نازک و فلزی از داخل مجرای اشکی بسته عبور داده می‌شود تا انسداد را برطرف کند. برخی از پزشکان معتقدند سن مناسب پروبینگ شش ماهگی است که بدون بیهوشی عمومی در كلینیك قابل انجام است اما عده‌ای نیز معتقدند پروبینگ بهتر است تا یك سالگی به تأخیر انداخته شود تا حداکثر شانس باز شدن خود به خودی مجرا به کودک داده شود.


مزایای عمل پروبینگ

عمل پروبینگ دارای مزایایی چون انجام راحت و سریع، قابلیت انجام با بی‌حسی موضعی، مقرون به صرفه بودن، عدم احتیاج به بستری كردن بیمار و نداشتن تاثیر بر روی جراحی‌های بعدی می‌باشد. این عمل هیچ گونه اسكار پوستی نیز ایجاد نمی‌كند.


روش جایگزین عمل پروبینگ

ماساژ كیسه اشکی و استفاده از آنتی بیوتیك موضعی است. برای ماساژ لازم است که دست خود را بشویید و انگشت اشاره خود را روی کناره داخلی (سمت بینی) چشم قرار دهید و به سمت پایین فشار دهید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا از کمپرس گرم استفاده كنید. درصورت وجود عفونت، استفاده از یك پماد یا قطره آنتی بیوتیك موضعی مفید است. توجه داشته باشید که آنتی بیوتیك باعث برطرف شدن انسداد نمی‌شود.


عواقب عدم پذیرش عمل پروبینگ

در صورتی كه این عمل انجام نگیرد انسداد پیشرفت پیدا می‌كند و منجر به عمل DCR می‌شود.

توضیح: در عمل DCR مجرای اشکی مستقیماً به داخل بینی باز می‌شود. روش جراحی به این صورت است که برای رسیدن به كیسه اشکی برش کوچکی در ناحیه بین چشم و بینی، روی پوست قسمت بیرونی بینی داده می‌شود.


DNN