X
7855

کلاس آموزشی استفاده بهینه از آب

سازمان ملل متحد اعلام کرده هر انسان روزانه دست کم به ۵۰ لیتر آب نیاز دارد تا بتواند بنوشد، غذا درست کند و نیازهای بهداشتی خود را مرتفع کند. در واقع این ۵۰ لیتر آب برای دوری از انواع بیماری و حفظ کارآیی انسان در زندگی حیاتی است. اما سازمان جهانی بهداشت مقدار متوسط سرانه ۱۵۰ لیتر را برای برآوردن نیازهای بهداشتی هر نفر در روز تعیین کرده است. در کل جهان روزانه ۱۰ میلیارد تن آب مصرف می‌شود. این در حالی است که بنا به اعلام همین سازمان تنها ۳ درصد از آب موجود در کل جهان قابل نوشیدن است و باقی‌مانده، آب دریا غیرقابل نوشیدن است.

طبق هماهنگی با شركت آب و فاضلاب منطقه، كلاس مصرف بهینه آب در بیمارستان بینا در تاریخ 98/11/27 برای كاركنان برگزار گردید. در این كلاس آقای محمدرضا عزتی كارشناس آب تهران به نكات خیلی خوبی اشاره نمودند از جمله:

-         در راستای مصرف بهینه آب، جهت خرید لباسشویی به چند نكته توجه نمائید: سعی كنید برچسب انرژی A+++ خریداری نمائید برچسب انرژی B خریداری ننمائید مصرف آب برچسب انرژی A نصف برچسب انرژی B می‌باشد.

-         لباسشویی نیمه اتوماتیك خریداری نكنید تمام اتوماتیك خریداری كنید (لباسشویی نیمه اتوماتیك در دنیا منسوخ شده است)

-         لباسشویی را با لباس های كم روشن ننمائید با تمام ظرفیت روشن نمائید.

-         بهترین زمان برای روشن كردن لباسشویی 10:30 شب تا 5 صبح می‌باشد.

-         یكی از جاهایی كه آب زیاد مصرف می‌كنید حمام است لطفا زمان استحمام را به 5 دقیقه كاهش دهید و از شیر آب كم مصرف استفاده نمائید یا کافی است که یک دوش پر فشار در حمام نصب کنید، این سر دوشها خروج آب را تا ۱۱ لیتر در دقیقه کاهش می‌دهند.

-         آب تهران جزء 10 آب برتر دنیاست (طبق مستنداتWHO  سازمان بهداشت جهانی) و از آب معدنی و آب تصفیه شده نیز بهتر است.

-         خودروهای خود را با سطل آب شستشو نمائید و اینگونه تا 40 درصد كاهش مصرف خواهید داشت یا اتومبیل خود را به کارواش ببرید. کارواش‌های حرفه‌ای با وسایل مخصوص حدود ۴۴۰ لیتر آب کمتر از زمانی که خودتان خودرو را می‌شویید، آب مصرف می‌کنند. گاهی تنبلی می‌تواند در حفظ محیط زیست بسیار موثر باشد.

-         2 نكته برای كولرهای آبی اگر اعمال نمائید 20% كاهش مصرف خواهیم داشت: كولرها حتما سایه بان داشته باشند حتی در حد مقوا و اینكه از قسمت پایین كولر چكه نداشته باشیم.

-         بیش از دو روز آب را در یخچال نگهداری ننمائید.

-         برای انجام دادن آن دسته از امور آشپزخانه که نیازمند باز گذاشتن شیر آب هستند، آب را به صورت قطره‌ای باز بگذارید و شیر را تا آخرین حد آن باز نکنید. جریان آب را به باریکی یک نی نوشیدنی نگه دارید و در هر دقیقه ۵ لیتر آب صرفه جویی کنید.امتیاز دهی

بدون رتبه
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

اشتراک

Print

نظر

Collapse Expand نظرات (0)

شما در پاسخ به

Your comment was added, but it must be approved first.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنیدلطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر
DNN