X
21416

کلاس ارتقاء سلامت – کلاس آموزشی سرخك و وبا 1402/05/11

کلاس رایگان ارتقاء سلامت با موضوعیت بیماری‌های سرخک و آبله در تاریخ 1402/05/11 از ساعت 8 الی 9 صبح برگزار گردید. در این کلاس آقای رزازان مترون بیمارستان مطالبی را ارائه نمودند و فشار خون رایگان از بیماران اخذ گردید.

سرخک

سرخک یکی از بیماری های شایع بثوری ویروسی در اطفال است که خود را با تب شدید و علایم شایع دیگری همچون آبریزش بینی، قرمز شدن چشم ها و بروز دانه های قرمز بر روی بدن نشان می دهد. بثورات جلدی معمولا از قسمت خلفی گردن شروع و سپس به تنه و سایر قسمت های بدن منتشر می‌شود و گاهی کف دست و پا را هم درگیر می‌کند. یک نکته ویژه که فقط در سرخک دیده می‌شود و خاص این بیماری است دانه‌های سفید رنگی است که بر لثه بیمار در قسمت مجاور دندان های آسیا دیده می‌شود و زمان دیده شدن آن معمولا یک تا سه روز قبل از بروز راش‌های پوستی است. با توجه به اینکه در کشور ما اکثریت قریب به اتفاق کودکان واکسینه شده اند میزان ابتلا به این بیماری بسیار پایین است‌ از طرف دیگر اگر واکسیناسیون سرخک در 95درصد افراد جامعه انجام شده باشد یک ایمنی جمعی ایجاد می کند و با توجه به اینکه در حال حاضر در کشور ما واکسیناسیون در همین حدود انجام شده است نگرانی عمده ای از بابت اپیدمی سرخک وجود ندارد، البته با توجه به اینکه کشور همسایه شرقی ما دچار همه گیری سرخک شده است در مناطقی ممکن است شاهد شیوع سرخک باشیم. اولین واکسن سرخک در 12 ماهگی و دومین نوبت در ۱۸ ماهگی تزریق می‌شود و یک دوز دیگر بین 4 تا 6 سالگی هم لازم است. در کودکان زیر یکسال که هنوز در برابر این بیماری واکسینه نشده اند علیرغم وجود آنتی‌بادی‌های مادری خطر ابتلا به نوع شدید خصوصا قبل از شش ماهگی وجود دارد و به همین جهت در این مورد مراقبت و دقت فراوان لازم است.

وبا

بیماری وبا، عفونت اسهالی حاد است که به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکلرا ایجاد می شود. این بیماری اساسا با دسترسی ناکافی به آب آشامیدنی ایمن و سیستم جمع آوری فاضالب نامناسب ارتباط دارد. بیماری از سرایت پذیری بالایی برخوردار است. اگرچه اغلب افراد آلوده علائم بالینی نداشته یا علائم خفیف دارند و میتوانند با موفقیت درمان شوند لیکن در مواردی نیز به دنبال بروز علائم اسهال حاد آبکی شدید میتواند با مرگ و میر و ناتوانی بالایی توام و در عرض چند ساعت منجر به مرگ بیمار شود، همچنین با توجه به شرایط جمعییت و منطقه درگیر این امکان را دارد که به سرعت گسترش یابد.

راههای انتقال بیماری:

آب آلوده به مدفوع انسان

غذای آلوده

دستهای آلوده

 

امتیاز دهی

بدون رتبه
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

اشتراک

Print

نظر

Collapse Expand نظرات (0)

شما در پاسخ به

Your comment was added, but it must be approved first.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنیدلطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر
DNN