X

شرح عمل

گلوکوم گروهی از اختلالات چشمی می‌باشد که نتیجه نهایی آنها آسیب غیر‌قابل برگشت عصب بینایی می‌باشد. در این بیماری مجموعه‌ای ازعوامل، که مهم‌ترین آنها افزایش فشار داخل‌چشمی می‌باشد، باعث تشدید و تسریع مرگ سلول‌های تشکیل دهنده عصب بینایی می‌گردد.

این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می تواند در طول چند سال سبب کاهش بینایی و نهایتاً کوری شود. درمان زودرس می تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار گردد. جراح قطعه کوچکی از بافت سفیدی چشم (صلبیه) را بر می دارد و این باعث بوجود آمدن کانال کوچکی برای عبور مایع درون چشم می شود. سپس قسمت سفید چشم که برداشته شده است با لایه نازک و شفافی از ملتحمه پوشانده می شود. مایع از مجرای ایجاد شده و از زیر ملتحمه ای که روی آن را پوشانده عبور کرده و از چشم خارج می شود.


مزاياي عمل گلوكوم

1- هدف اصلی از درمان گلوکوم کاهش فشار چشم به میزانی است که مانع از بین رفتن بیشتر رشته های عصب بینایی شود، و رشته های عصبی از بین رفته ، قابل برگشت و باز سازی نیستند.

2- جراحی گلوکوم به منظورحفظ دید باقیمانده و نه به منظور افزایش دید در زمانی که راههای دیگر دارویی و یا لیزری به اندازه کافی موثر نباشند انجام می گیرد.


روش هاي جايگزين عمل گلوكوم

1- شایع ترین نوع درمان زودرس گلوکوم درمان دارویی است. داروهای گلوکوم بصورت قطره های چشمی و قرص تجویز می شوند داروهای ضد گلوکوم باید تا زمانی که به کنترل فشار داخل چشم کمک می کنند مصرف شوند.

2- جراحی با لیزر به تخلیه مایع از درون چشم کمک می کند و فشار چشم را تا حدودي پايين مي آورد.

3- معمولا جراحي پس شکست درمان دارویی و انجام لیزر انجام می گردد.


مدت زمان عمل جراحی: 1:30

دی ان ان